Změna klimatu
Změna klimatu představuje pro Evropu a celý svět jednu z největších existenciálních hrozeb. Lze ji řešit mitigačními opatřeními, která pomáhají snižovat a omezovat emise skleníkových plynů, nebo adaptačními opatřeními zaměřenými na snižování zranitelnosti vůči dopadům změny klimatu. Města jsou klíčovými místy pro boj se změnou klimatu.
Vize EU do roku 2050 spočívá v dosažení uhlíkové neutrality, tj. ve snížení emisí skleníkových plynů co nejvíce, jak je to jen možné, při současných kompenzacích pro jakékoliv zbytkové emise, např. prostřednictvím dodatečné výsadby lesů. Tento cíl emisní rovnováhy „čisté nuly“ tak bude dosažen tehdy, když množství skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry bude neutralizováno.
EU si také na konci roku 2020 schválila mezitímní cíl na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030, a to o minimálně 55 % ve srovnání s úrovněmi v roce 1990. Toto je podstatný nárůst oproti předchozímu cíli snížení o 40 %.
EU bojuje proti změně klimatu prostřednictvím ambiciózních politik doma i v úzké spolupráci s mezinárodními partnery. Toto je dáno skutečností, že faktory ovlivňující změnu klimatu a úbytek biologické rozmanitosti jsou globální povahy a nejsou omezeny státními hranicemi. Proto Zelená dohoda pro Evropu představuje nedílnou součást strategie Evropské komise k provádění Agendy OSN 2030 a Cílů udržitelného rozvoje OSN.
Evropské klimatické výzvy
Evropská zelená dohoda představuje plán klíčových politik a opatření potřebných k dosažení cílů EU v oblasti klimatu. Zahrnuje i navýšení investic do špičkového výzkumu a inovací s programy, jaký představuje například program Horizont Evropa.
Klíčovým akcemi EU v rámci cíle Zelené dohody pro Evropu „Ambice v oblasti změny klimatu“ představují:
- Evropský právní rámec pro klima, jenž zakotví cíl klimatické neutrality do roku 2050 (návrh je připraven a probíhá legislativní proces jeho přijetí v orgánech EU, viz sekce Dokumenty) – stanovuje cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 začlení do práva EU, jakož i povinnosti EU k jeho dosažení.
- Plán dosažení cíle klimatu do roku 2050 (přijato 17.09.2020, viz sekce Dokumenty) – spočívá v dalším snížení skleníkových emisí alespoň o 55 % vůči úrovním roku 1990.
- Evropský klimatický pakt (přijato 9.12.2020, viz sekce Dokumenty) – jeho účelem je zapojit občany a všechny části společnosti do činností v oblasti klimatu.
- Revize příslušných legislativních opatření (zejména v kontextu nového mezitímního klimatického cíle do roku 2030) s cílem dosáhnout vyšší míry ambice v oblasti klimatu v návaznosti na přezkum směrnice o systému obchodování s emisemi; nařízení o sdílení úsilí; nařízení o využívání půdy, změny ve využívání půdy a lesnictví; směrnice o energetické účinnosti; směrnice o obnovitelných zdrojích energie; výkonnostní normy pro osobní automobily a dodávky, pokud jde o emise CO2 (k přijetí do června 2021).
- Revize směrnice o zdanění energie (k přijetí v roce 2021).
- Mechanismu kompenzačních opatření mezi státy v souvislosti s uhlíkem (k přijetí v roce 2021).
- Nová strategie EU pro přizpůsobení se změně klimatu (k přijetí na začátku roku 2021)– účelem je zintenzivnit snahy o zvýšení odolnosti vůči změnám klimatu, zajištění prevence a připravenosti s tím, že EK chce zajistit, aby byly podniky, města i veřejnost s to zohlednit změnu klimatu při řízení rizik.
Tyto politické reformy mají pomoci zajistit účinné stanovení cen uhlíku v celém hospodářství. To má následně podpořit změny v chování spotřebitelů a podniků a usnadnit růst udržitelných veřejných a soukromých investic. Různé cenové nástroje se mají navzájem doplňovat a společně poskytovat soudržný politický rámec. Z pohledu EU je také nezbytné zajistit, aby zdanění bylo v souladu s cíli v oblasti klimatu.
EU si je vědoma, že celosvětové výzvy v oblasti klimatu a životního prostředí jsou významným multiplikátorem hrozeb a zdrojem nestability. Ekologický přechod změní geopolitiku, včetně globálních ekonomických, obchodních a bezpečnostních zájmů. To vytvoří výzvy pro řadu států a společností.
EU chce spolupracovat se všemi partnery na zvýšení odolnosti proti změně klimatu a životního prostředí, aby se předešlo tomu, že se tyto výzvy stanou zdroji konfliktů, potravinové nejistoty, vysídlení populace a nucené migrace. Tímto přístupem chce podpořit spravedlivý přechod na celém světě.
Dopady politiky v oblasti klimatu by se měly stát nedílnou součástí uvažování a činnosti EU v oblasti vnějších otázek, a to i v kontextu společné bezpečnostní a obranné politiky. Proto chce EU i nadále vést mezinárodní jednání s cílem zvýšit ambice hlavních producentů emisí ještě před konferencí OSN o změně klimatu, která proběhne v Glasgow (COP26) v listopadu 2021.
V České republice se změně klimatu věnují
Klimatickázměna.cz
Cílem tohoto širokého a interdisciplinárního projektu proto bylo vytvořit otevřenou a průběžně aktualizovanou on-line databázi shrnující informace o dopadech změny klimatu, rizicích, zranitelnosti a adaptačních opatření pro celou ČR na základě nejlepších dostupných metod a ve spolupráci odborných týmů.
Asociace pro mezinárodní otázky
Klimatická koalice
Asociace společenské odpovědnosti
Ústav výzkumu globální změny Akademie věd České republiky
Pražská mise nulové emise
Praha se v roce 2019 přijetím přelomového usnesení zastupitelstva vypravila po vzoru předních evropských měst na cestu k uhlíkově neutrální metropoli. Cílem je snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030.
Podpora z EU
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA)
Evropský úřad pro životní prostředí (EEB)
je největší evropskou sítí občanských organizací v oblasti životního prostředí.
Evropská nadace pro klima
Evropská aliance pro výzkum klimatu (ECRA)
EIT Climate-KIC
Eurostat
Statistický úřad Evropské unie.
Podpora ve světě
Zelená města EBRD
C40
Pakt starostů a primátorů EU
Zelený klimatický fond
Globální komise pro přizpůsobení
Globální nástroj pro životní prostředí
sdružuje 184 zemí ve spolupráci s mezinárodními institucemi, organizacemi občanské společnosti a soukromým sektorem, aby řešily globální problémy životního prostředí a podporovaly národní iniciativy udržitelného rozvoje
Green City Accord
Mezivládní panel pro změnu klimatu
je orgánem OSN pro hodnocení vědy související se změnou klimatu.
Climate Action Network (CAN) Europe
je přední evropská nevládní koalice bojující proti nebezpečným změnám klimatu.
Climate-ADAPT
V oblasti přizpůsobování se změně klimatu působí na různých úrovních široká škála organizací a programů spolupráce. Tato stránka obsahuje seznam organizací, které působí na globální, evropské (EU i mimo EU) a nadnárodní úrovni.
Lidé
Natalia Anferova
Garantka tématu
Konzultant pro životní prostředí a vodní hospodářství v rámci pražské pobočky Mott MacDonald
Zprávy
Akce
CEE Sustainable Finance Summit
- Konference
- Energie
- Negrantové financování
- Grantové financování
- Změna klimatu
- Pořádá International Sustainable Finance Centre (ISFC)
RETHINK: Inovační fórum ke změně klimatu a energetické bezpečnosti
- Konference
- Změna klimatu
- Pořádá Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD)
RETHINK: Oficiální zahájení projektu – online
- Konference
- Změna klimatu
- Energie
- Doprava a mobilita
- Pořádá Česká podnikatelská rada pro obnovu a rozvoj (CBCSD)
Nový televizní seriál o klimatických opatřeních a zelené transformaci
- Video rozhovor
- Změna klimatu
- Pořádá Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD)
Videa
12. 12. 2022
Potenciál místní ekonomiky – pozvánka
10. 10. 2022
RETHINK: Oficiální zahájení projektu – online
Projekty
K tomuto tématu nemáme zatím žádné projekty.
Další odkazy
- Přizpůsobení se dopadům změny klimatu
- Posílení energetické účinnosti
- Posílení obnovitelné energie
- Správa energetických a klimatických politik zemí EU
- Podpora inovativních nízkouhlíkových technologií
- Postupné snižování klimatických oteplování fluorovaných skleníkových plynů
- Ochrana ozonové vrstvy
- Přizpůsobení se změně klimatu
- Financování opatření v oblasti klimatu